Majowe święta PDF

Jedną z tradycji Trójki jest obchodzenie ważnych rocznic historycznych oraz świąt państwowych. Tegoroczna sytuacja, czas światowej pandemii nie sprzyja hucznej celebracji świąt, ale społeczność Szkoły pragnie choć symbolicznie zaznaczyć, że pamięta o tych świętach.

W szkole pojawiła się okolicznościowa gazetka, na dziedzińcu szkoły zostanie uroczyście wciągnięta flaga państwowa na maszt, a delegacja młodzieży złoży symboliczną wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja –która znajduje się na skwerku u zbiegu ulic Konstytucji 3 Maja i Mickiewicza.

W niniejszym szkicu chcielibyśmy też przedstawić krótki rys historycznych tych majowych świąt. Uczynimy to chronologicznie – czyli tak jak te święta się pojawiały.

 

 

3 Maja

3 maja obchodzimy Narodowe Święto 3 Maja. Święto to obchodzimy w rocznicę uchwalenia przez tzw. Sejm Wielki (inaczej Czteroletni) Ustawy Rządowej w dniu 3 maja 1791 roku zwanej popularnie Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej) nowoczesna konstytucja napisana w duchu oświeceniowym. Ale jej znaczenie dla dziejów Rzeczypospolitej jest symboliczne – jest to symbol walki o państwo, to symbol przeciwstawienia się Rosji. Konstytucja w praktyce obowiązywała bardzo krótko, a jej zlikwidowanie przez twórców Konfederacji Targowickiej przy rosyjskiej pomocy spowodowało, że patriotycznie nastawiona część społeczeństwa tym chętniej i częściej do niej wracała. Wkrótce zapada noc zaborów – odwoływanie się do konstytucji jako symbolu walki o wolność miało olbrzymie znaczenie. Po odzyskaniu niepodległości już w kwietniu 1919 roku rocznica to uznana została za święto państwowe. Po II wojnie światowej nowe władze bardzo niechętnie odwoływały się do tradycji świąt wcześniejszych . Święto Konstytucji 3 Maja oficjalnie zlikwidowano w 1951 roku – oczywiście nadal było obchodzone choć nielegalnie. Obchody tego święta, szczególnie w latach 80-tych znowu stały się okazją do manifestowania przeciwko władzy i symbolem walki o wolność. Po zmianach politycznych, w kwietniu 1990 roku ponownie ustanowiono narodowe święto w dniu 3 Maja.

 

1 Maja

1 maja obchodzimy tzw. Święto Pracy – oficjalnie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Jest to święto robotnicze, ma upamiętniać walkę robotników o ich prawa, o godne warunki pracy.

Jaka jest geneza tego święta – otóż w 1886 roku właściciel pewnej firmy w USA postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako „Haymarket Riot”. W 1889 roku tzw. II Międzynarodówka uznała, że 1 maja będzie Świętem Pracy, dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago.

Na ziemiach polskich już w 1890 roku odbyły się pierwsze obchody tego Święta. Od tego roku już corocznie były one organizowane przez różne partie i organizacje robotnicze. Po II wojnie światowej nowa władza, mieniąca się robotniczą położyła olbrzymi nacisk na obchody Święta Pracy , a w 1950 roku stało się ono świętem państwowym. W tym dniu odbywały się olbrzymie pochody w całym kraju organizowane przez władze. Po zmianach politycznych znaczenie tego święta zdecydowanie zmalało, ale dzień ten nadal jest obchodzony jako święto.

 

2 maja

Najmłodsze ze świąt majowych - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2004 roku, ale nadal przez wielu Polaków jest bardzo mało znane i obchodzone raczej w niewielkim stopniu.

Dlaczego właśnie w tym dniu świętujemy? W uzasadnieniu podkreślono ,że chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Warto wspomnieć, że ten dzień jest związany z narodową flagą również w inny sposób – otóż w tym dniu, w roku 1945 polscy żołnierze zdobywający stolicę III Rzeszy zawiesili biało- czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie, a wczasach PRL, w tym dniu powszechnie nakazywano zdejmowanie polskich flag, aby nie były one widoczne następnego dnia (czyli w dniu 3 maja którego to święta nie można było legalnie obchodzić).

Eugeniusz Janiczek

Zdjęcia FB

 

Imieniny

Dzisiaj jest: 8 Maj 2021    |    Imieniny obchodzą: Stanisław, Eryk, Liza

Do końca roku

Do końca roku szkolnego:
25 czerwca 2021

 

Nagroda Ministra

Nagroda Ministra Gospodarki

W uznaniu dla dorobku placówki wraz z firmą Mahle otrzymaliśmy Nagrodę Ministra Gospodarki z dyplomem: „Za szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolnictwa zawodowego oraz efektywną współpracę z pracodawcami w procesie kształcenia i wychowania młodzieży zgodnie z oczekiwaniami lokalnego rynku pracy” podpisał wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki – Janusz Piechociński.

Uznanie ZMPD

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce wyraża uznanie i podziękowanie dla naszej szkoły za prowadzenie kształcenia w zawodzie kierowca-mechanik

List gratulacyjny

 

List gratulacyjny dla pracowników Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie


 

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy o międzynarodowym sukcesie inicjatywy Wielkopolska Sieć Edukacyjno—Gospodarcza (WSEG), która rozwijana jest w projekcie Czas zawodowców BIS - zawodowa Wielkopolska.

W związku z dużym zaangażowaniem we współtworzenie sieci i doskonalenie kształcenia zawodowego w ramach projektu, prosimy przyjąć serdeczne gratulacje, gdyż wyróżnienie inicjatywy WSEG jest również osiągnięciem wszystkich pracowników Państwa placówki.

Zapraszamy na naszą stronę pl-pl.facebook.com/Zetka3Krotoszyn

Wiadomości Kuratorium Oświaty

Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Oficjalny serwis Kuratorium Oświaty w Poznaniu
 • II Zdalna Olimpiada Szkół Polonijnych
  29 maja 2021 roku Polska Szkoła SEN zaprasza do udziału w II Zdalnej Olimpiadzie Szkół Polonijnych z całego świata. Z wszystkimi chętnymi osobami chcącymi się zmierzyć w 8 konkurencjach językowych i naukowych spotykamy się na platformie ZOOM. Do udziału w Olimpiadzie może zgłosić się każdy chętny uczestnik. Wystarczy, że zarejestrujecie się za pomocą formularza i kliknięcie w link do pokoju […]
 • Rządowy Program „Aktywna tablica” w 2021 r. – zmiana terminu składania wniosku
  Informujemy, że terminy składania wniosków o dofinansowanie z programu „Aktywna tablica” oraz wzory wniosków będą zmienione. Nowa data i wzór formularza zostaną upublicznione w innym terminie. Zmiany spowodowane są pracą nad nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz […]
 • Komunikat „Zespołu ds. rekomendacji programów profilaktycznych o promocji zdrowia psychicznego” w sprawie nieuprawnionych realizacji programów rekomendowanych
  Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół i placówek województwa wielkopolskiego W załączeniu przekazujemy Państwu Komunikat „Zespołu ds. rekomendacji programów profilaktycznych o promocji zdrowia psychicznego” w sprawie nieuprawnionych realizacji programów rekomendowanych.
 • Konkurs na opowiadanie lub bajkę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego
  Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza uczniów w wieku od 10 do 15 lat do udziału w konkursie na opowiadanie lub bajkę dotyczącą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsięwzięcie organizuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Termin nadsyłania prac mija 4 czerwca. Zasady […]
 • Projekt „Ekonomia społeczna dla szkół”
  Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość ogłosiło nabór szkół ponadpodstawowych do projektu „Ekonomia społeczna dla szkół”. Projekt skierowany jest do nauczycieli przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, wiedza o społeczeństwie lub doradztwo zawodowe. W rekrutacji mogą również uczestniczyć nauczyciele wychowawcy i pedagodzy szkolni. Projekt ma na celu opracowanie i przetestowanie pakietu edukacyjnego w zakresie ekonomii społecznej dla nauczycieli oraz jego […]

Valid XHTML 1.0 Transitional CSS ist valide!