II Powiatowy Konkurs Gastronomiczny PDF

Dnia 23.03.2019 r. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II nr 3  Krotoszynie odbył się II Powiatowy Konkurs Gastronomiczny „Młody Kreator Sztuki Kulinarnej”, który został zorganizowany przez w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II nr 3 w Krotoszynie pod patronatem Starosty Krotoszyńskiego oraz Prezesa Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej.

Konkurs adresowany był dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym z powiatu krotoszyńskiego. Konkurs miał zachęcić młodych kucharzy do doskonalenia swoich umiejętności poprzez otwartość i aktywny udział w życiu środowiska kulinarnego oraz kultywowanie i pogłębianie wiedzy i sztuki kulinarnej w branży gastronomicznej, podniesienie poziomu kształcenia zawodowego. Kulinarne zmagania przyczyniły się do rozwijania współzawodnictwa pomiędzy uczniami oraz nawiązywania współpracy między szkołami. Stał się okazją do rozwoju uzdolnień i zainteresowań a także promocją talentów młodych kucharzy.

Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Wykorzystanie makaronu w potrawach współczesnej kuchni polskiej z uwzględnieniem  kuchni włoskiej”. Uczestnicy mogli wykazać się kreatywnością i pomysłowością przygotowując i eksponując potrawy.

Do przygotowania wyrobów konkursowych można było wykorzystać różnorodne produkty spożywcze, które określone były w regulaminie. Na przygotowanie wyrobów konkursowych uczestnicy mieli 45 minut.

W konkursie udział wzięło 5 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i  7 zespołów dwuosobowych ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

Wszystkie dania konkursowe uczniów biorących udział w konkursie były wykonane na bardzo wysokim poziomie.

W skład komisji konkursowej powołanej przez dyrektora ZSP nr 3 do przeprowadzenia konkursu weszli: przewodniczący P. Mariola Kaczmarek - nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych w ZSP nr 3, absolwent naszej szkoły - uczestnik IV edycji Hell’s Kitchen – P.Tomasz Ptak, P. Marcin Pondel – właściciel i szef kuchni restauracji „Pasja”, P. Piotr Wawrzyniak –właściciel restauracji „Wawrzyniak” z Perzyc oraz dwie z Pań opiekujących się młodzieżą biorąca udział w konkursie: P. Honorata Paluszkiewicz – Flak oraz P. Karolina Wasielewska.

Ocenie Jury podlegało: przygotowanie stanowiska pracy, czystość pracy, profesjonalizm, zużycie surowca, wygląd i aranżacja wyrobu, dobór składników, walory smakowe, oryginalność wyrobu oraz sposób i estetyka podania wyrobu.

Komisja konkursowa II Powiatowego Konkursu Gastronomicznego w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznała:

I miejsce – Marcinowi  Gorzkowskiemu –ZSP nr 3 im .Jana Pawła II w Krotoszynie ,

II miejsce – Iwonie Sosnowskiej - ZSP nr 3 im .Jana Pawła II w Krotoszynie,

III miejsce  Oliwii Lorentowicz- ZSP Zduny im. J.Kilińskiego.

W kategorii uczniów szkół podstawowych i gimnazjum:

I miejsce –Patrycji Wilkowskiej i Wiktorii Podlasz  –ZSP Zduny,

II miejsce – Jakubowi Turek –Gimnazjum Kobylin,

III miejsce – Matyldzie Zimmeramann i Maurycemu Maciaszkowi - Szkoła Podstawowa Zduny.

Za udział w konkursie szkoły oraz uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Zdobywcom trzech pierwszych miejsc wręczono nagrody rzeczowe.

Podczas konkursu uczestnikom, opiekunom i zaproszonym gościom organizatorzy umilili czas pokazem filmów promujących szkołę oraz słodką przekąską w kawiarence przygotowanej przez młodzież.

Punktem kulminacyjnym był pokaz kulinarny wykonany przez mistrza naszej szkoły Pana Tomasza Ptaka, który przygotował stek z polędwicy wołowej, purre z pietruszki z nutą białej czekolady i aksamitnym sosem na bazie wina, tymianku i jerzyn w syropie.

Wszyscy uczestnicy i obserwatorzy uznali zgodnie, że konkurs stał na wysokim poziomie. Uczniowie chętnie biorą udział w konkursie, ponieważ zdobywca I miejsca poza nagrodami rzeczowymi jest zwolniony z konieczności zdawania egzaminu czeladniczego.

Kolejne zmagania już za rok. Już dziś zapraszamy.

Szczególne podziękowania należą się sponsorom, którymi są:

-Starostwo Powiatowe w Krotoszynie,

-Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza,

-Hotel Restauracja „Wawrzyniak” z Perzyc,

-Restauracja „Pasja” ze Zdun,

-Hotel „Zajazd pod Szyszkami” z Krotoszyna,

- nasza szkoła oraz Koło Gastronomiczne działające przy szkole.

zobacz zdjęcia

 

Rekrutacja

Imieniny

Dzisiaj jest: 16 Czerwiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna

Do końca roku

Do końca roku szkolnego:
21 czerwca 2019

 

Nagroda Ministra

Nagroda Ministra Gospodarki

W uznaniu dla dorobku placówki wraz z firmą Mahle otrzymaliśmy Nagrodę Ministra Gospodarki z dyplomem: „Za szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolnictwa zawodowego oraz efektywną współpracę z pracodawcami w procesie kształcenia i wychowania młodzieży zgodnie z oczekiwaniami lokalnego rynku pracy” podpisał wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki – Janusz Piechociński.

Uznanie ZMPD

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce wyraża uznanie i podziękowanie dla naszej szkoły za prowadzenie kształcenia w zawodzie kierowca-mechanik

Zapraszamy na naszą stronę pl-pl.facebook.com/Zetka3Krotoszyn

Wiadomości Kuratorium Oświaty

Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Oficjalny serwis Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Valid XHTML 1.0 Transitional CSS ist valide!